Facebook

Klarnet Eğitimi

Klarinet (Klarnet) abanoz veya benzeri sert ağaçlardan yapılan, nefesli bir çalgıdır. Pek çok müzik türünde kullanılabilmesi ve büyüleyici sesi sayesinde 200 yıllık tarihinde popülaritesini hiç kaybetmemiştir.

Saksafon, Obua ve Flüt enstrümanlarının mükemmel bir kombinasyonu olan klarnet, Soprano saksafonla neredeyse ikizdir. Gelişim süreci 1700'lerden beri devam eden enstrüman, günümüzdeki formuna 1800'lü yıllarda flütte kullanılmaya başlanan boehm sisteminin üzerine uygulanmasıyla ulaşmıştır.

Her nefesli enstrümanda olduğu gibi klarnet de ağız ve dudakla sesi şekillendirme prensibi ile çalışır. Ancak kamışlı nefeslilerde ses çıkarmak kamışsızlara göre daha kolaydır.Klarnet derslerimiz birebir verilebilmektedir. Solist bir enstrüman olan klarnet in grup halinde öğrenilmesi pek de kolay değildir.


Derslerimizde dünya nın en çok kullanılan metodları kullanılmakta olup, akademik olmasının yanında eğlenceli de olan bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Gerekli nota ve solfej eğitimleri ilave olarak 10 kişilik gruplar halinde kurumumuz tarafından finanse edilerek akademimiz öğrencilerine ücretsiz verilmektedir.
Neredeyse her müzik türüne uygun olan klarnet derslerimizde elbette modern müzik örneklerine yer verilmektedir. Zira enstrüman zaten klasik dönemin değil; modern çağın icadıdır ve örnek eserleri daha çok bu yöndedir.
Ancak burada altı önemle çizilmesi gereken bir husus vardır ki o da; enstrümanın menşeidir.
Akademimizde Batı Müziği ile ilgilenenler için Si Bemol Klarnet Eğitimi, Türk Müziği ile İlgilenneler için Sol Klarnet Eğitimi verilmektedir.

Batı Müziği metotları evrensel ve pedagojik formlarda yazılmıştır ve akademiktir. Eğitimin tüm detayları evrensel kurallarla verileceğinden ileride bu bilgi ve deneyim diğer tip klarnetlerde de kullanılabilecektir. Ayrıca basit den kolaya doğru gidilebilecek bir eser repertuarını da içerdiğinden, her düzey için zor olmayan teknik egzersizlerini içermektedir. Klarnet kursu almak için yaş sınırı bulunmamakla beraber, öğrencinin en azından ilköğretim çağında olması uygundur. Eğitim için bir üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır.